top of page

FEMXCORE: Nina Farrina B2B SJ Yellow + Lil Autotune + Kaa Glo & more

FEMXCORE: Nina Farrina B2B SJ Yellow + Lil Autotune + Kaa Glo & more
FEMXCORE: Nina Farrina B2B SJ Yellow + Lil Autotune + Kaa Glo & more

24 Feb 2023, 22:30

Praha 7, ostrov Štvanice, Holešovice, 170 00 Praha 7, Česko

☆ ABOUT ☆ Femxcore is a nightlife project filling in an essential need for a trans inclusive platform within the Czech electronic music scene highlighting female and trans-feminine nonbinary DJs & artists. Curating events where women and trans-feminine nonbinary people — who are often the most objectified and experience the least amount of safety within the nightlife world — come as an indisputable priority.

Featuring and in lead some of the most currently prominent and boundary-breaking women & transfem enbys in the country.

☆ TICKETS ☆ There will be no presale happening for this event, tickets will therefore be available only at the door, to ensure entry priority for women and transfem people.

Before midnight: 250CZK After midnight: 300CZK

-----

☆ INFO O AKCI ☆ Femxcore je projekt, který se zaobírá potřebným vznikem trans-inkluzivní feministické platformy, s důrazem na ženské a trans-feminní nebinární DJky a umělkyně v rámci české klubové scény. Cílem projektu a samotných akcí je vytvoření prostoru, kde ženy a trans-feminní nebinární – které se v nočním životě nejčastěji ze všech stávají terčem obtěžování, ponižování a celkově nevhodného zacházení – jsou nesporně na prvním místě, spolu s jejich komfortem a oceněním talentu.

Akce se bude konat pod taktovkou Queer Spaces Network a několika nejvýznamnějších a průkopnických DJek a umělkyň momentálně na scéně České a Slovenské elektronické hudby.

☆ VSTUPENKY ☆ Na tuto akci nebude probíhat předprodej, aby byla zajištěna priorita vstupu pro ženy a transfem nebinární osoby.

Před půlnocí: 250 Kč Po půlnoci: 300 Kč

---

☆ LINE UP ☆ Nina Farrina SJ Yellow Lil Autotune Kaa Glo Nill Garçon Mary C Zuzana Hakl

Share This Event

bottom of page