top of page

XVII. Prague Gothic Treffen (OFFICIAL EVENT)

Sedmnáctý ročník největšího gotického setkání Čech a Slovenska.

Přihlašování uzavřeno
Zobrazit další události
XVII. Prague Gothic Treffen (OFFICIAL EVENT)
XVII. Prague Gothic Treffen (OFFICIAL EVENT)

26 Aug 2022, 20:00

Praha 7, ostrov Štvanice, Holešovice, 170 00 Praha 7, Česko

Přiznáváme, že Prague Gothic Treffen je pro nás tak trochu srdeční záležitostí. I když pro vás během celého roku připravujeme řadu koncertů a parties, na obsahu největšího gotického setkání Čech a Slovenska si dáváme vždy obzvlášť záležet. Sedmnáctý ročník PGT je naplánován opět na poslední srpnový víkend, tzn. na 26. a 27. srpna 2022. Během těchto dvou dní budete mít možnost shlédnout pestrý výběr atraktivních zahraničních interpretů, který doplníme tím nejzajímavějším z domácí hudební scény.

Každý rok se snažíme, aby ten nadcházející ročník byl ještě lepší, zajímavější a příjemnější, než edice předešlé. Nesmírně nás těší, že PGT hodnotíte veskrze pozitivně a pokud máte nějaké připomínky, jedná se převážně o konstruktivní kritiku, ke které přistupujeme se vší vážností a snažíme se nedostatky odstranit. A právě takovým momentem byl i loňský ročník, při kterém jsme zjistili, že v klubu Futurum už jsme zkrátka kapacitně narazili na strop. Tím se dostáváme k první velké změně, kterou jsme pro letošní PGT naplánovali a tím je místo konání.

Abychom vám zajistili co nejlepší komfort a s tím spojený i lepší zážitek, přesuneme se tentokrát do velkorysejších prostor. Na PGT letos využijeme služeb hned dvou prostorných klubů, umístěných v jedné budově: Fuchs2 a Bike Jesus na Štvanici. Můžeme vám tedy garantovat mnohem více místa, dvě plnohodnotná pódia a tudíž i větší počet vystupujících. A není třeba absolvovat dlouhé přesuny, od jedné stage na druhou zvládnete dojít během jediné minuty, takže o nic podstatného nepřijdete.

Nové místo konání přináší i řadu dalších výhod a novinek, které vám včas představíme. Kupříkladu Gothic Picnic se letos bude moci konat v bezprostřední blízkosti obou klubů, takže ušetřené kroky budete moci využít při dovádění na plánovaných afterparties. Ale o tom zase až příště.

Potvrzení interpreti: Mnichovská trojice Paar ve své tvorbě kombinuje cold/postpunkovou údernost a rozevlátost new wave, které okořeňuje chytlavou elektronikou. Dominantní basu, masivní zvukové stěny i propracované kytarové riffy doplňuje exotický vokál zpěvačky Ly, který dokáže dreampopově hladit i nemilosrdně diktovat. Kapela funguje od roku 2015 a po sérii singlů vydala loni konečně svou debutovou desku "Die Notwendigkeit der Notwendigkeit", která byla řadou hudebních publicistů pasována na nahrávku roku. Bude se jednat o jejich premiérové vystoupení v České republice.

Všechny fanoušky darkwave jistě zvedne ze židle jméno druhého vystupujícího. Italská formace The Frozen Autumn se na temné scéně pohybuje již od roku 1993. Původně sólový projekt Diega Merletta byl od svých počátků inspirován evropskou cold wave vlnou a také okruhem kapel, vydávajících v 80. letech na kultovním labelu 4AD. Neodmyslitelnou součástí kapely je zpěvačka Froxeanne, která v řadách The Frozen Autumn působí od roku 1997. Zřídkakdy vystupující dvojice patří k čelním představitelům evropské darkwave scény a má na kontě šest dlouhohrajících desek, prozatím poslední albový počin "The Fellow Traveller" je z roku 2017. Také The Frozen Autumn se v Praze představí vůbec poprvé.

Ani dalšího vystupujícího není třeba příliš představovat. All-woman trio Kælan Mikla pochází z Islandu a za osm let své existence si dokázalo podmanit významnou část temné komunity naší planety. Jejich tvorbou prostupuje jedinečná a těžko definovatelná severská atmosféra, kterou umocňují abstraktní texty v islandštině. Kapela prochází dynamickým hudebním vývojem, na pětici alb tak můžeme postupně vystopovat prvky postpunku, synthpunku, cold wave, ethereal až po darkwave. Oblíbenkyně Roberta Smitha z The Cure a ceněná perla labelu Artoffact Records před pár týdny vydala své páté řadové album "Undir Köldum Norðurljósum", které sklízí nadšené kritiky. A my jsme velmi rádi, že kapela přijede svou novou desku představit návštěvníkům Prague Gothic Treffen.

Kořeny dalšího potvrzeného souboru hledejte až v dalekém Ekvádoru. Právě odtamtud totiž pochází jádro formace Naturata Brutalismus, která ve své tvorbě míchá chladnou atmosféru coldwave s deathrockovými kytarami a působivou deklamací v mateřštině. V Berlíně domestikovaná parta představila na sklonku roku 2020 své eponymní debutové album a návštěvníky PGT zcela určitě zaujme nejen exotickým zjevem, ale také nespoutaným a energickým vystoupením. Naturata Brutalismus odehrají na PGT svůj premiérový set v České republice.

Gothicrockovou pochodeň na letošním PGT ponese německá formace Wisborg. Ta vznikla v roce 2017 a do dnešního dne vydala tři dlouhohrající alba u respektovaného vydavatelství Danse Macabre. Trojice se ovšem neomezuje pouze na tradiční 'goth' zvuk, ale svou tvorbu obohacuje i o prvky darkwave, punku, electroindustrialu nebo hard rocku. Do Prahy přijede představit své aktuální album "Into The Void" a dojde samozřejmě i na to nejlepší z předchozích desek. Také Wisborg se u nás představí vůbec poprvé.

Slovenskou stálici The Last Days Of Jesus naopak příliš představovat nemusíme. Deathrocková energie a nakažlivá koncertní živelnost patří už téměř tři desítky let k hlavním poznávacím prvkům této kapely, kterou můžeme bez zaváhání označit jako jednu z nejoriginálnějších formací bývalého Československa. Ne nadarmo pánové koncertovali napříč celou Evropou a představili se na celé řadě prvoligových festivalů, kde zahráli bok po boku s největšími hvězdami světové scény. Pokud jste doposud neměli příležitost kapelu naživo vidět, rozhodně si jejich vystoupení na PGT nenechte ujít - v Praze se představí po dlouhých pěti letech.

Francouzská dvojice Minuit Machine prezentuje svůj pohled na synthwave/coldwave od roku 2013 a během své existence se vypracovala na jednoho z čelních představitelů současné temné elektroniky. Ostatně to potvrzuje i jejich aktuální živé album "Sainte Rave", které jsme právem označili za jednu z nejlepších nahrávek loňského roku (psali jsme ZDE). Chladná elektronika Hélène De Thoury v kombinaci s hypnotickým vokálem Amandine Stioui totiž dokáží s přehledem rozhýbat libovolně velký sál a předem jejich vystoupení pasujeme na jeden ze zlatých hřebů nadcházejícího PGT.

AKTUALIZACE 30.06.: Je nám to nesmírně líto, ale ze zdravotních důvodů v letošním roce na PGT nevystoupí Minuit Machine. Hélène de Thoury totiž před časem onemocněla covidem s poměrně komplikovaným průběhem a k tomu se přidal zánět ucha. Klávesistce byl lékařem naordinován tříměsíční koncertní klid a tudíž není bohužel její účast na akci možná. Promptně jsme ovšem zajistili plnohodnotnou náhradu v podobě řeckého coldwave/minimal dua Selofan, a tak věříme, že nám tuto změnu v programu odpustíte.

Ani letos nebude na PGT chybět zástupce silné švédské hudební líhně. Tajemná dvojice chlapíků s pseudonymy Sieben a Neun vytvořila před pár lety ještě tajemnější těleso Wulfband, kterému se podařilo zbořit zažité pořádky na EBM scéně a pobláznit půl kontinentu svými neuvěřitelně energickými koncerty. Formace má za sebou dvě vydané dlouhohrající desky a celou řadu singlů, které odkazují na klasiky D.A.F. s postpunkovým nápřahem a německy vyřvávaným agresivním vokálem. Pokud jste naživo doposud neměli možnost Wulfband vidět, garantujeme vám, že jejich set ve vás bude rezonovat ještě hodně dlouho. Jsme moc rádi, že kapelu můžeme premiérově přivítat v Praze právě na letošním ročníku Prague Gothic Treffen.

Polskou scénu bude v letošním roce na PGT reprezentovat temně elektronická trojice Her Own World. Formace vznikla v roce 2019 ve Szczecině ještě pod původním zkráceným názvem H.O.W. a za krátkou dobu své existence si u našich severních sousedů vybudovala silnou pozici na místní dark scéně. Debutové EP "A Different Kind of Reality" kapela vydala u respektovaného vydavatelství Alfa Matrix, v loňském roce zahrála v prime-time na festivalu Castle Party a na přelomu roku absolvovala společné turné s domácími legendami Closterkeller. Kapela do Česka přijede představit své aktuální EP "This Fire", které vyšlo před pár dny na značce Dark Tunes.

Je jen málo jmen, která rezonují i mezi fanoušky mimo gotickou subkulturu a jsou přijímána napříč generacemi. Jedním z nich je ale zcela určitě americká legenda jménem Christian Death, jejíž historie se datuje už od konce sedmdesátých let. Kapela, která pomáhala vytvářet celou gotickou scénu za Atlantikem, která ovlivnila desítky následovníků a jež vzbuzuje už desítky let vášně jak svou tvorbou, tak kontroverzními činy a prohlášeními. Christian Death se představí jako jeden z headlinerů letošního Prague Gothic Treffen a jsme moc rádi, že tuto velekultovní formaci v čele s Valorem Kandem budeme moci po šesti letech opět přivítat v České republice.

Pokud jste až doposud postrádali nějakého zástupce domácí scény, máme pro vás dobrou zprávu. Svou účast na letošním PGT totiž přislíbila i česká elektronická senzace Isiolia. Jednočlenný projekt z Plzně jste mohli zaregistrovat už na obou dílech naší kompilace Dark Tunes. Půvabná autorka repertoáru Julie navíc ohromila v loňském roce svou vyzrálou albovou prvotinou "I Saw It Coming", která sklidila příznivé kritiky u posluchačů i publicistů napříč Evropou, ne nadarmo se objevila například i na kompilaci respektovaného magazínu Side Line. Jsme přesvědčeni, že intimní a přemýšlivá elektronika Isiolie bude pro řadu přítomných melancholiků trefou do černého.

AKTUALIZACE 30.06.: Abychom vyvážili počet kytarově laděných aktérů oproti elektroničtěji zaměřeným vystupujícícm, rozhodli jsme se do programu dodatečně zařadit ještě jednoho vystupujícícho. Tím bude polská formace Ksy. Pokud jste příznivci kytarového coldwave, který vyznávala legendární Siekiera a zároveň přísaháte na první vlnu britské postpunkové revoluce, pak si jejich vystoupení určitě nenechte ujít.

Nedílnou součástí programu budou i afterparties, které se rozeběhnou po skončení živých vystoupení na každé stage po oba dva dny. Budete mít tedy možnost libovolně přecházet mezi dvěma žánrově odlišnými tanečními parkety a dopřát si taneční mumraj, který vám bude lépe vyhovovat. Letos tu odehraje svůj set britská ikona temného DJingu, DJ De'Ath, organizátor tamních Black Veil parties. Z Německa potom dorazí oblíbený DJ Cyberpagan, hlavní postava německého portálu death-rock.de. České barvy bude letos hájit DJ Whydie? ze spřáteleného pořadatelského týmu ( RARE ), DJ Dave von Tenebrae (Afterlife, Dancefloor Tragedy) a DJ Muchacho R0b0t0. Za DJským pultem se postupně představí také kompletní Sanctuary.cz DJ crew.

Vstupenky na PGT můžete kupovat exkluzivně v předprodejní síti GoOut za 690,- Kč (+ poplatky). Na místě potom dvoudenní permanentku seženete za 790,- Kč. Denní vstupenky nebudou v prodeji.

Share This Event

bottom of page