top of page

XVIII. Prague Gothic Treffen

Přihlašování uzavřeno
Zobrazit další události
XVIII. Prague Gothic Treffen
XVIII. Prague Gothic Treffen

25 Aug 2023, 20:00

Praha 7, ostrov Štvanice, Holešovice, 170 00 Praha 7, Czechia

Save the date for the eighteenth edition of the regular largest gathering of goths far and wide!

confirmed bands:

SIGUE SIGUE SPUTNIK (UK) RABIA SORDA (MX/DE) PINK TURNS BLUE (DE) AGENT SIDE GRINDER (SE) SYDNEY VALETTE (FR) NNHMN (DE) GOLDEN APES (DE) NOKTVA (IT) DEAD LIGHTS (NL/UK) DUCTAPE (TR) GRUNDEIS (DE) JUŻ NIE ŻYJESZ (PL) WARTERAUM (CZ/AT) LATEXOTIQ (CZ) + DJs

Two nights, two clubs, bands, DJs, goth picnic and... you!

Combo ticket (2 days): 890,- CZK.

...................................

Tak nejprve holá fakta. Osmnáctý ročník Prague Gothic Treffen proběhne ve dnech 25. a 26. srpna 2023, místem konání budou kluby Fuchs2 a Bike Jesus, které najdete na ostrově Štvanice nedaleko centra Prahy. Během dvou dnů vám představíme celkem 14 kapel, o afterparties se postará několik DJs a dojde i na tradiční Gothic Picnic, který proběhne v sobotu odpoledne.

A teď už se podíváme přímo na jednotlivé aktéry, kteří se poslední srpnový víkend sjedou do Prahy.

Electro. New Wave. Cyberpunk. Fetish. Rock'n'Roll. Glam. Tyhle a dalších deset škatulek můžete přihodit k následujícímu jménu, ale všechny jim budou těsné. Legendární britské seskupení Sigue Sigue Sputnik vzniklo již v roce 1982 a za svou dlouhou kariéru zažilo masivní komerční úspěch i spolupráci s největšími hvězdami světové hudební scény. Nadčasová hudba a charakteristická spacepunková image je dodnes poznávacím znakem tohoto originálního souboru, který bude pátečním headlinerem letošního ročníku Prague Gothic Treffen. Kapela v posledních letech koncertuje jen sporadicky a jejich energií nabitá vystoupení patří k velkým zážitkům. Buďte u toho!

Také letos dodržíme milou tradici posledních let a představíme zástupce agilní a zdánlivě nevyčerpatelné líhně hudebních talentů ze Švédska. Stockholmskou partu Agent Side Grinder jsme českým fanouškům poprvé přivezli v roce 2015 na legendární koncert v dnes již neexistujícím pražském klubu Basement. Kapela od té doby prošla významným personálním zemětřesením, na postu vokalisty nyní nalezneme Emanuela Åströma. Hudební produkce se posunula od někdejšího analogového electroundergroundu blíže k postpunkem načichlé tanečnější syntezátorové tvorbě, což můžete sami posoudit z prozatím poslední řadové desky "A/X". V letošním roce se navíc dočkáme novinkové kolekce "Jack Vegas" a tak je nejvyšší čas Praze připomenout aktuální formu této trojice.

Gothicrockovou zachmuřenost protkanou záblesky darkwave či postpunku přijede představit italská formace Noktva. Pětičlenná kapela fungující od roku 2017 zaujala už svým předloňským debutovým albem "Like Seven Forgotten Tales". Desku vydanou na respektovaném polském labelu Bat-Cave Productions označila řada hudebních médií (včetně našeho webu) za nejlepší nahrávku roku 2021. Hutný hudební základ doplněný deathrockem načichlým vokálem zpěvačky Miriam zaručeně bude patřit k ozdobám letošního PGT. Také Noktva se představí českému publiku vůbec poprvé.

Pařížský hudebník a producent Sydney Valette patří ke jménům, která jste ve svých přáních zmiňovali nejčastěji. Svérázný hudební chameleon začal svou hudební pouť kolem roku 2005 jako většina elektroniků, tedy skládáním hudby doma u kláves a počítače. Dnes má na kontě šest alb (aktuální, nazvané "Home Alone" vyšlo loni) a celou řadu singlů, EP či remixů. Sečtěte darkwave a synthpop, vynásobte futurepopem a dark technem a navrch ještě přičtěte zlomek EBM: taková je hudební rovnice tohoto originálního umělce, který svým vystoupením na loňském WGT odrovnal kolegu Pavla. Jeho českou premiéru si určitě nenechte ujít!

I tentokrát dáme prostor dvěma tuzemským projektům, které najdete i na naší aktuální kompilaci Dark Tunes vol.III. Brněnská formace Latexotiq ve své tvorbě spojuje elektronickou hudbu a zároveň lásku k fetish estetice. Ve Vídni usazená česká skladatelka a producentka Misha potom představí svůj projekt Warteraum, který zkoumá temné aspekty elektroniky a industriálního popu.

Česká koncertní premiéra této skupiny je splněným snem většiny naší redakce a také završením několikaleté snahy o jejich koncert v Praze. Německá stálice Pink Turns Blue vznikla již v roce 1985 a téměř okamžitě se zařadila k nejvýraznějším jménům první vlny německého postpunk/gothicrockového hnutí, především jejich debut "If Two Worlds Kiss" patří mezi ceněné klenoty temné scény. Ale kapela netěží jen z dávné minulosti - po rozpadu a následném reunionu začátkem nového tisíciletí se Pink Turns Blue nadechli k novému životu a nejlepším důkazem toho je vynikající, dva roky stará deska "Tainted", kterou většina žánrových médií (včetně našeho webu) pasovala na album roku. A co víc, také živá vystoupení kapely jsou opravdovým zážitkem. Pokud tedy patříte k vyznavačům kytarové melancholie, instrumentální zručnosti a silného vokálu, neměli byste v srpnu na PGT rozhodně chybět.

Po dlouhých dvanácti letech se do Prahy znovu podívají němečtí gothicrockeři Golden Apes. Berlínská formace už léta přísahá na tradiční gothic rock, který ovšem obohacuje o řadu dalších prvků, od postpunku přes darkwave až po artrock. Melancholií prodchnutá tvorba čerpá svou inspiraci především v literatuře a Nietzeho filozofii, ale také v jiných intelektuálních tématech či okultismu. Jádro kapely, tvořené bratry Lebrechtovými, se po covidové pauze obklopilo novými spoluhráči a výsledkem je výborné aktuální EP "From The Sky", které by letos mělo následovat i nové album. Golden Apes navíc tento rok slaví 25 let činnosti a vy tedy budete mít možnost oslavit toto jubileum společně s nimi.

Jejich berlínští sousedé NNHMN naopak dorazí do našich končin vůbec poprvé. Dvojice tvořená Michalem Laudargem a éterickou zpěvačkou Lee prozkoumává teritoria experimentální elektroniky, synthwave a techno kultury. Výsledkem je sugestivní a náladová hudba, nasycená děsivou atmosférou a strašidelnými zvuky syntezátorů, kterou doplňuje tajemný Leein vokál. Kapela na hudební scéně působí již od roku 2014 (do roku 2018 pod původním názvem Non-Human Persons) a za tu dobu vyprodukovala úctyhodnou řadu singlů a EP a několik řadových desek. Prozatím posledním počinem je loňská minideska "For The Comfort Of Your Exstazy", kterou vydal respektovaný label Young and Cold Records. Duo navíc patří k vyhledávaným koncertním atrakcím, ostatně, dokazuje to i náš report z loňského WGT. Pokud chcete poznat aktuální sound berlínské undergroundové taneční scény, s NNHMN budete mít skvělou příležitost.

Že turecká postpunk/darkwave scéna nejsou jen She Past Away, dokazuje už několik let také istanbulská dvojice Ductape. Çağla Güleray a Furkan Güleray spojili svou existenci s agilní značkou Swiss Dark Nights, kde předloni vyšla jejich debutová deska "Labirent". Ta vzbudila zaslouženou pozornost kritiků i široké hudební veřejnosti a posbírala řadu prestižních ocenění. Na ni formace navázala loňským dlouhohrajícím počinem "Ruh", které podobně jako na debutu dává prostor minimalistickému a zároveň energickému kytarovému projevu v kombinaci s chladným ženským vokálem. I když oproti svým slavnějším krajanům dávají Ductape přednost především angličtině, působí jejich hudba díky zemi svého vzniku stále o poznání exotičtěji než u žánrových souputníků. Ductape na PGT odehrají svou českou koncertní premiéru.

Polskou hudební líheň bude letos zastupovat pětice Już Nie Żyjesz. Postpunková formace z Łódźe funguje od roku 2011 a členové kapely jsou pevně svázáni s agilní alternativní scénou ve svém rodném městě. Już Nie Żyjesz ve své tvorbě kladou důraz na punkovou energii s novovlnnými a coldwave odkazy, kterou doplňují depresivní texty s expresivním vokálem Pawła Strzelce. Nejlepším důkazem toho je prozatím poslední album "Tragedia" z roku 2019. Kapela si na PGT odbude svou českou koncertní premiéru.

Další žhavou kometou na scéně je dvojice Dead Lights, kterou tvoří eindhovenský hudebník a producent Richard Van Kruysdijk a jeho androgynní londýnský kolega Saul. I když kapela vznikla teprve v roce 2020, zaznamenala okamžitě úspěch svými vizuálně nápaditými videoklipy a údernou elektronikou na pomezí EBM, darkwave a glamu. Jejich eponymní debut a následná série koncertů (včetně vystoupení na lipském Wave Gotik Treffen, ze kterého jsme sepsali nadšený report) dokázaly, že z Dead Lights roste zatraceně výrazné jméno temné scény. Na PGT, které bude zároveň i prvním koncertem v české kotlině, si je rozhodně nenechte ujít!

Stále v line-upu letošního Prague Gothic Treffen hledáte nějakou kapelu, u které se nebudete jen tak vlnit v bocích, ale pořádně si zařádíte? Pokud jste doposud neměli možnost vidět vystoupení Erka Aicraga s jeho formací Rabia Sorda, pak čekejte pořádnou ránu do čenichu. Mexická horká krev s živými bicími a pořádně nabušeným kytarovým nářezem vás rozhodně v klidu nenechá. Tenhle electroindustriální punk je ovšem nejlepší servírovat naživo, o čemž se náležitě přesvědčili návštěvníci prozatím posledního pražského koncertu před šesti lety. Garantujeme vám, že po vystoupení Rabia Sorda budete zralí na ručník a orosené pivo na ex!

Seznam potvrzených interpretů uzavřeme hamburskou smečkou Grundeis. Smícháte-li gothic rock, positive punk, shoegaze a garážový postpunk a přidáte-li k němu navýsost signifikantní ženský vokál zpěvačky Laury, dostanete tenhle vysoce originální kytarový koktejl, u kterého se určitě nudit nebudete. Kapela předloni vyslala do světa své debutové album "Amygdala", u kterého se před časem v recenzi na našem webu rozplýval kolega Demi. Také Grundeis přijedou v srpnu rozhýbat české publikum vůbec poprvé. A zaručujeme vám, že po jejich koncertu je ze sluchátek jen tak nevyndáte.

Vstupenky na PGT jsou v prodeji exkluzivně v předprodejní síti GoOut, kde je aktuálně zakoupíte za cenu 890 Kč (+ poplatky sítě). Stejně jako v minulých letech je lístek platný na oba dny, denní vstupenky nebudou v prodeji.

Share This Event

bottom of page